Bölüm Hakkında

 Kozmetoloji, insanların dış görünümüne önem vermesinin sonucunda ortaya çıkmış bir bilim dalıdır. Çeşitli uygulamalar ve yöntemler sayesinde dış görünümde değişiklik, bakım, temizlik gibi işlemler yapılıyor. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için önemli bir yere sahip uygulamadır. Kozmetoloji hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

Kozmetolojinin ana konusu deridir. Deriyle birlikte dişler, genital bölgelerin estetiği bu bilimin kapsamına giriyor. Tıp alanında dermatolog, plastik cerrah, kadın doğum, diş hekimlerinin uzmanlık alanlarına da girmektedir. Kırışıklıklardan, istenmeyen tüylerden kurtulmak, diş, vücut ve genital bölge estetiği kozmetoloji sayesinde oluyor.

Kozmetoloji Nedir?

İnsan derisinin estetiği, temizliği, bakımı ile ilgili her türlü tıbbi ve kozmetik işlemleri içeren bilim dalına kozmetoloji denir. Kozmetoloji bu alanda kullanılan ürünleri, prepatları, cihazları geliştirir ve kullanım tekniklerini ortaya koyar.

İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar/tüyler, saçlar, dudaklar, dış genital organlar, doğumsal estetik bozuklukları kozmetolojinin hizmet alanına giriyor. Kozmetoloji ile;

* Kırışıklıklardan kurtulmak, dişleri, genital bölgeyi, istenilen şekle sokmak,
* Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak konforlu ve hızlı şekilde gerçekleştiriliyor. Kozmetolojinin temelinde insan derisi ve estetik yattığı için bu işlemlerin uzman dermatologlar tarafından yapılması önemlidir.

Uzman dermatologlar; deriyi en iyi tanıyan, tüm fonksiyonlarını bilen, herhangi bir kozmetiğin veya herhangi bir işlemin deride ne tür bir değişime yol açabileceğini, etkilerinin ve yan etkilerinin neler olabileceğini en iyi bilen kişilerdir.

Kozmetoloji Neyi İnceler?
Kozmetolojinin temelinde deri, saç, tırnak sağlığı yatar. Temel olarak dermotoljiyle bir bütünlük oluşturuyor. Deri, saç ve tırnak sağlığı tıbbi hastalıklardan ziyade estetik görünümleriyle ilgilenir. Bu konuda uygulanacak yöntem, teknoloji ve araçların kullanımı, gelişimi ilgi alanıdır. Kozmetoloji ile deride oluşan kırışıklıkları düzeltme, bölgesel zayıflama, yağ aldırma, epilasyon gibi işlemler yapılıyor.

Kozmetoloji Faaliyetleri
1- Yaşlanma karşıtı yöntemler; botoks, kimyasal peeling yöntemi, tamp yöntemi, dolgu ve rejüvenasyon
2-Leke tedavileri; güneş lekesi, doğum lekesi, benler, akne, yara ve yanıklar, nasır, siğil
3-Aşırı terleme tedavileri
4-Bölgesel zayıflama

Estetik & Güzellik Merkezi

Güzellik, bir canlının, somut bir nesnenin veya soyut bir kavramın algısal bir haz duyumsatan; hoşnutluk veren hususiyetidir. Güzellik, estetiğin, toplumbilimin, toplumsal ruhbiliminin ve kültürün bir parçası olarak incelenmektedir.

Gözle görülen nesneler (güzel bir yüz, güzel bir bina gibi), kulakla işitilen bir müzik, dil ile tadılan bir yemek, koklanan bir çiçeğin kokusu gibi beş duyu ile algılananlar yanında güzel ahlak gibi soyut kavramlar da güzellikle ilgilidir.

 Estetik, eski Yunanca aisthesis sözcüğünden gelmektedir. Anlamı; duymak, algılamak demektir. Güzelliğin oluşturulması ve değerlendirilmesiyle ilgilenir. Duygu ve beğeninin yargılanması olarak da geçen duyusal-duygusal değerleri inceler. Sanat felsefesi ile yakından ilişkilidir. En geniş tanımı ile sanat, kültür ve doğa üzerine eleştirel düşünce çalışmasıdır.

 

 


1. Ulterapy

ULTRASON KONFORUNU YAŞAYIN! İNVALİZ OLMAYAN ULTRASON

ULTRASON’UN FAYDALARINI GÖRÜN

·         KALKMIŞ KAŞLAR

·         DAHA SIKI BOYUN

·         DAHA GERGİN ÇENE

·         DAHA GÜZEL DEKOLTE

Kaş Kaldırma, Çilt Sıkılaştırma, Yüz Şekillendirme, Boyun ve Dekoltede Tek seansta AMELİYATSIZ Lifting(germe) etkisi yapan dünyada ilk ve tek FDA onaylı sistem.

İnvaziv olmayan tek FDA onaylı alın, boyun ve çene altındaki cildi kaldırma ve dekolte tedavisi

Cildin Derinliklerindeki yeni kolejen ve elastinin üretimini uyaran ultrason tedavisi

Cilt dokusunu cerrahi işlemlere gerek kalmadan kaldırır ve sıkılaştırırken sosyal hayatınızı da aksatmanıza sebep olmaz.

BÜTÜN HEPSİ TEK SENASLIK İNVAZİV OLMAYAN BİR TEDAVİYLE

·         HIZLI TEDAVİ

·         CİLT ALTI DOKU GÖRÜNTÜLEME

·         SOSYAL HAYATTAN HİÇ KOPMADAN DOĞAL SONUÇLAR


2. İcon palomar

.

 UYGULAMA ALANLARI

·         Kırışık ve İnce Çizgiler

·         Cilt çatlakları

·         Cilt yenileme

·         Leke Tedavisi

·         Kılcal damar Tedavisi

·         Cilt Tonu Düzensizlikleri

·         Yanık İzleri

·         Akne İzleri

·         Yara ve Cerrahi İzler

·         Portwine (Şarap Lekesi)

·         Rosacea

 

İCON PALOMAR: İcon Estetik Platform teknolojisinde çığır açan, bir çok özelliğin tek cihazda toplanmasıyla tüm cilt tiplerinde cilt gençleştirmeden kırışık tedavisine, cerrahi, yanık ve akne izlerinden çatlak tedavisine lekeden damar tedavisine kadar kapsamlı kullanım alanı sunan bir sistemdir.

İcon, yenilikçi teknolojiler ile fraksiyonel lazerin mükemmel bir birleşimidir. Özel teknolojiler kullanarak cilt altına daha yüksek enerjinin güvenle iletilmesini sağlar. Böylece ciltte kolajen üretimi tetiklenir ve daha etkili, daha kalıcı sonuçlar elde edilebilir.

Soyucu özelliği olmadığından yan etkisi yoktur.

Tüm kullanım alanlarında FDA onayına sahiptir.

Cilt çatlaklarında FDA onayına sahip tek cihazdır.

Yenilikçi teknolojileri sayesinde de hem uygulamanın hem de tedavi sonrasının çok daha konforlu geçmesini sağlar.


3.Lutronic Spectra(Laserli dövme Silme)

Dependable-icon-red

Güvenli

 Otomatik Kalibrasyon ve Self Restorasyon

 Teknik Olarak Sağlam ve Dayanıklı

 

Innovative-icon-red

Yenilikçi

 Yüksek Güç (1600 mj), 4 Dalga Boyu, Büyük Spot (8 mm)

 Çoklu Atım Süreleri (ns & Spectra mod)

 Özel Hollywood Laser Peel

Spectra Modu ve karbon bazlı losyon kombinasyonuyla, bu yumuşak lazer soyma özelliği, cildin ince kolajen ve fibroblast tabakasını ısıtmak için fototermal enerji oluşturmak için 300 mikrosaniyelik yarı uzun bir darbe yaymak üzere özel olarak tasarlanmıştır, 

Avantajları
Effective-icon-red

Etkili

 Melazma Tedavisinde FDA Onayı Alan İlk Q-Switch

 Dünyada Klinik Olarak Kanıtlanmış

 Düzgün Işın Profili

Intuitive-icon-red2

Sezgisel

 Başlığı ve Spot Çapını Otomatik Algılama

 Kullanıcı Tarafından Programlanabilen Parametreler

 Düz Fonksiyon Kolu Operatör Gerilimini Azaltır4.Hydrafacial

Hyaluronik asit, peptit, antioksidan ve nemlendirici solüsyonlar ile cilt hızla nemlendirir ve nem dengesini koruması sağlanır.

· LED teknolojisi cildi sıkılaştırır, bakterileri yok eder.

Vakumlu vortex sistemi ile derinlemesine cilt temizliği yapılır.

·         Solüsyon ve vakum ile yapılan peeling işlemi, akne, siyah nokta, leke gibi istenmeyen görünümü, cilde zarar vermeden yok eder.

·         Akne, yaşlanmaya ve yorgunluğa bağlı kırışıklık ve diğer lekeler için özel serumlar uygulanır. Aşırı yağlanan T bölgesi için dengeleyici serum uygulanır. İnce kırışıklık, siyah nokta ve büyümüş gözenekler için farklı serum tipleri uygulanır.

 

 5.Candela ndyag lazer epilasyon

FDA onaylı Nd-Yag lazer sistemi bütün cilt tipleri için uygun geniş kullanım alanı imkanları sunar. 

1- Tüm Cilt tiplerinde maksimal etki.ve güvenlikle kullanılabilmesi. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil cilt lekelenmesine sebep olmaz.  
2- Bronz tende ve Yaz aylarında rahatlıkla epilasyonda kullanılır.  
3- 4 mm ye kadar varislerin tedavisinde  FDA onayı vardır.  
4- Cilt gençleştirme ve kırışıklık tedavisinde  FDA onayı vardır. 
5- Soğutma sistemiyle çok güvenilirdir  
6- Kıl dönmesi tedavisinde  FDA onayı vardır. 

 


6.Candela alexandrite (ipek epilasyon)

Alexandrite Sistemleri FDA tarafından onaylanmıştır Alexandrite Lazerin yaydığı dalga boyları ( 755 nm) en güçlü şekilde kıldaki melanini hedefler ve çevredeki dokuları minimum seviyede etkiler.

Candela İpek Epilasyon, tüm mevsimlerde, tüm cilt tiplerinde uygulaması en acısız, en hızlı, ciltte ipek etkisi sağlayan, sonucu en etkili ve en kalıcı olanıdır. Kıl köklerini hedef alan sadece Candela Lazer teknolojileri ile yapılabilen uygulama konforu arttırılmış cilt dostu bir uygulamadır

Sadece 3 seansta %90 oranında tüylerde kalıcı azalma görülmektedir.6.Kimyasal peeling

Kimyasal Peeling Nedir? 
Günümüzde yaygın olarak kullanılan kimyasal peeling derinin özellikle meyve asitleri başta olmak üzere çeşitli kimyasal ajanlar uygulanarak yüzeysel ve derin katmanların kontrollü bir şekilde soyulması işlemidir 
Bunun neticesinde derinin normalde ortalama olarak 24 ila 28 gün süren yenilenme hızı artırılarak daha genç ve taze bir görünüm alması sağlanmaktadır.  

 


8.PRP uygulaması
PRP işlemi sayesinde ortalama 2-4 hafta aralıklarla yapılan 3-4 seanslık uygulama ile vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlanır. PRP yaptıranlar ilk seanslardan itibaren öncelikle cildin kuru ve mat görünümünde düzelme fark ederler. Takip eden uygulamalar ile PRP yaptıranlarda kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir.

 

Saç dökülmelerinde   mezoterapisi ile  genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

PRP; (Platelet rich plasma)  kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma, “platelet” denilen hücrelerden oldukça zengindir. Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan plateletler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptir.

 

·         Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak

·         Saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek

·         Kırışıklıkları ve çöküntüleri önlemek

·         Yara, çatlak ve deri hasarında deriyi yeniden yapılandırmak

·         Lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlama

8.Cilt Bakımı

Güzel ve estetik bir görünüm elde etmenin yolu sağlıklı, pürüzsüz ve sıkı bir cilde sahip olmaktan geçer.

Dış çevrenin olumsuz etkilerine maruz kalan yüz bölgesinin, düzenli olarak arındırılması ve bakıma alınması gerekir. Sağlıklı bir cilde kavuşmak için cilt bakımı uygulamalarının düzenli aralıklarla yapılması önerilir.

Cilt bakımı amacı;

Siyah nokta ve sivilcelerin tedavisi

Cilt lekelerinin oluşumunu azaltma

Geniş gözenekleri önlemek

Ciltteki cansız ve donuk görünümü ortadan kaldırmak.